Jak rozpoznać samochód po powodzi?

Jak rozpoznać samochód po powodzi?W mediach każdy z nas widział potopione samochody, wiele z nich nie było ubezpieczonych od skutków powodzi ubezpieczeniem AC. Większość aut nie nadaje się do użytku a ich naprawa jest nieopłacalna, trafią więc prawdopodobnie na złom lub na części. Sporo jednak aut trafi na rynek wtórny, niejednokrotnie przyprawiając przyszłych właścicieli o bóle głowy.

Najprostszą metodą, pozwalającą na ustalenie, że auto było zalane jest zastosowanie naszego własnego nosa. Woda niosła ze sobą osady, które w dużej mierze składały się z drobnoustrojów, które rozkładając się wydzielają charakterystyczny, mułowaty zapach. Taki zabieg jak obwąchanie bagażnika czy podwozia może śmieszyć, ale być może pozwoli uniknąć problemów w przyszłości. Woda uszkadza przede wszystkim elektronikę, dlatego też zalane auto będzie miało problemy z równą pracą silnika na niskich obrotach. Brak radia również powinien zastanowić potencjalnego kupującego.

Ponadto należy zwrócić uwagę na wszelkie problemy natury elektronicznej, np. zakłóconą pracę kontrolek, itp. Warto poddać ocenie wizualnej lampy samochodu – jeżeli dostała się pod nie woda, to mogą być lekko przydymione. Jeżeli samochód nie był dokładnie czyszczony, pewnym sygnałem będzie jakikolwiek osad z mułu, którego szukajmy w miejscach trudnodostępnych.

Warto podkreślić, że aut popowodziowych można się spodziewać ( a nawet należy) na terenach nie dotkniętych przez powódź, gdzie ludzie będą mniej podejrzliwi w stosunku do „atrakcyjnych ofert”.