Nie płać podwójnie za składki OC

Co zrobić, by nie płacić podwójnego ubezpieczenia.

Nie ma co się oszukiwać, że pułapka podwójnego ubezpieczenia to kosztowny błąd. Najczęściej wpadają w nią osoby, które na zasadach udzielania ubezpieczeń nie bardzo się znają. To niewiedza jest najczęstszą przyczyną wpadania w pułapkę podwójnego ubezpieczenia OC.

Dla wielu kierowców podwójne ubezpieczenie to duży kłopot. Podwójną składkę trzeba płacić i nie ma od tego odwrotu. Dodatkowo fakt, że opłacamy dwie składki wcale nie oznacza, że dostaniemy podwójne ubezpieczenie. Wręcz przeciwnie – ubezpieczyciele podzielą koszt naprawy miedzy siebie. W lipcu tego roku została wprowadzona nowelizacja przepisów, dzięki której trudniej będzie wpaść w pułapkę podwójnego ubezpieczenia. Jednak nowe przepisy zaczną obowiązywać dopiero od stycznia przyszłego roku. Sprawdźmy więc co zmieni się w tej materii.

Najczęściej podwójne składki OC płacą osoby, które kupiły używany samochód. Najczęściej przez niewiedzę zakupiły drugą polisę w innej firmie. Jednak pierwsza przeszła na nowego właściciela i jest obowiązująca, jeżeli jej nie wypowiemy. Zgodnie z obowiązującymi przepisami na wypowiedzenie otrzymanej polisy mamy 30 dni od daty zakupu pojazdu. Jeżeli tego nie zrobimy, wówczas polisa staje się obowiązująca i trwa do końca okresu, na jaki została zawarta. Jeżeli nie wypowiemy umowy i zakupimy nową polisę, wówczas obowiązywać będą dwie polisy, ta która przeszła od poprzedniego właściciela i nowa, którą podpisaliśmy my.

Jak zapowiedz takiej sytuacji? Najlepiej wypowiedzieć umową zaraz po kupnie pojazdu. Może się zdarzyć, że później zapomnimy to zrobić, a przecież mamy tylko 30 dni i ani dnia dłużej. Najlepiej umowę wypowiedzieć osobiście, wówczas mamy pewność, co do sytuacji prawnej. Można także przesłać wypowiedzenie listownie, jednak musimy pamiętać o wcześniejszym wysłaniu, aby wniosek został rozpatrzony w stosownym terminie.

Znowelizowane przepisy zaczną obowiązywać od stycznia przyszłego roku. Zmiany jakie wprowadzono, to to, że możemy wypowiedzieć trwającą umowę ubezpieczenia OC i nie będziemy musieli czekać do końca okresu. Natomiast nierozwiązana umowa będzie trwać tylko do końca okresu i nie będzie mogła być automatycznie przedłużona. Daje to możliwość zerwania jednej umowy, jeżeli zorientujemy się, że mamy dwie obowiązujące. Dodatkowe zmiany to także to, że przy wysyłaniu wypowiedzenia listownie, za datę wiążącą będzie uważać się datę stempla pocztowego. Ubezpieczyciel ponadto będzie musiał poinformować nas o kończącej się umowie na 14 dni przed jej końcem. Będzie musiał także poinformować w jaki sposób możemy wypowiedzieć umowę i jakie obowiązują nas terminy.