Podwyżki za polisy OC?

Podwyżki ubezpieczenia OC?

To od decyzji Sądu Najwyższego zależy czy stawki za ubezpieczenie OC zostaną podwyższone.

Od początku roku do tej pory ubezpieczenia komunikacyjne podrożały już o około 11%. Najbardziej podwyżkę odczuli właściciele nowo zarejestrowanych aut, a także osoby, które przedłużały dotychczasowe ubezpieczenie. Przewiduje się, że może nas czekać ponowne podniesienie cen.

Decyzja Sądu Najwyższego ma dotyczyć problemu czy każdy poszkodowany posiadający ubezpieczenie OC powinien dostać w jej ramach samochód zastępczy. Jeżeli sąd zdecyduje, że tak czekają nas podwyżki. Jak twierdzą firmy ubezpieczeniowe podniesie to znacznie ich koszty a co za tym idzie podniosą się stawki za polisę OC. Twierdzą ponadto, że podwyżki są nieuniknione, aby zachować odpowiedni poziom jakości świadczonych usług. Obliczono, że jeżeli auto zastępcze zostanie przyznane każdemu poszkodowanemu, wówczas można spodziewać się wzrostu cen nawet o 18%.

Oczywiście udostępnienie poszkodowanemu samochodu zastępczego może być w niektórych przypadkach bardzo pomocne. Przykładowo jeżeli w wypadku zostanie zniszczone auto w takim stopniu, że niemożliwe jest dalsze korzystanie z niego, dla właściciela, któremu auto jest niezbędne np. do pracy samochód zastępczy wielce ułatwi życie.

Natomiast w niektórych przypadkach warto by było zwrócić się do ubezpieczyciela o zwrot kosztów przejazdu taksówką – np. jeżeli poszkodowany ma złamaną nogę to bez sensu jest dawać mu auto, z którego i tak nie będzie mógł korzystać. Dodatkowo sporna pozostaje kwestia, czy zmuszać każdego kierowcę do płacenia wyższych składek za ubezpieczenie zamiast dać możliwość wykupienia odpowiedniej opcji, która będzie zapewniała samochód zastępczy.