Samochodowe ubezpieczenie podróżne

Ubezpieczenie podróżne coraz bardziej popularne

Z dostępnych danych wynika, że coraz więcej rodaków, którzy wyjeżdżają własnym samochodem za granicę decyduje się na wykupienie ubezpieczenia. Dobrze dobrane ubezpieczenie może okazać się bardzo pomocne podczas urlopowych wyjazdów. Sprwdźmy jak dobrze wybrać polisę ubezpieczenia turystycznego.

Na co w szczególności zwrócić uwagę przy wyborze polisy?

Na rynku ubezpieczeń roi się od przeróżnych ofert ubezpieczycieli. Warto więc dobrze się im przyjrzeć i wyłowić taką ofertę, która będzie pasowała do naszego sposoby podróżowania. Dostosowane do potrzeb ubezpieczenie pozwoli bezstresowo wypoczywać podczas wyjazdu. Zwróćmy uwagę na kilka podstawowych parametrów:

  • Przede wszystkim suma ubezpieczenia, jest to wysokość kwoty odszkodowania, jakie możemy uzyskać w przypadku wypadku, choroby czy innych zdarzeń losowych.
  • Wkład własny to procentowa wartość szkody, która zostanie odjęta od odszkodowania. Daje to mniejszy koszt ubezpieczenia, lecz w momencie powstania szkody zostanie nam wypłacone pomniejszone odszkodowanie. Warto sprawdzić, w jakich wypadkach wymagany będzie wkład własny.
  • Zakres ubezpieczenia to ważny czynnik, mówiący o zakresie wykonywanych czynności, które podlegają ubezpieczeniu. W przypadku wystąpienia szkody ubezpieczyciel jest odpowiedzialny za usługi wymienione jako zakres ubezpieczenia.
  • Wyłączenia są to przypadki, w których ubezpieczyciel nie ponosi odpowiedzialności. Zazwyczaj w razie wystąpienia sytuacji objętych wyłączeniami nie możemy liczyć na wypłatę odszkodowania.
  • Assistance to różne formy pomocy na drodze. Począwszy od usprawnienia samochodu na miejscu awarii, przez holowanie do warsztatu na udostępnieniu samochodu zastępczego kończąc.
  • Czas likwidacji szkody, jest to maksymalny czas od momentu wystąpienia szkody do momentu ich naprawienia.
  • Opinia o ubezpieczycielu – warto kierować się opiniami posiadaczy polis w różnych towarzystwach ubezpieczeniowych. Ważne jest, by firma rzetelnie wypłacała odszkodowania i szybko likwidowała szkody.

Warto wspomnieć, że jeżeli mamy w planach uprawianie sportów niebezpiecznych jak wyczynowa jazda na rowerze, narty bądź snowboard, warto wówczas wykupić dodatkowe ubezpieczenie na wypadek urazów. Większość ubezpieczycieli wypadki podczas uprawiania sportów niebezpiecznych nie uznaje jako nieszczęśliwe wypadki, więc zwykła polisa NNW nie pomoże.

Warto wykupić specjalną polisę skierowaną do sportowców. Wówczas możemy liczyć nie tylko na pomoc lekarską i hospitalizację, ale także na zwrot kosztów akcji poszukiwawczej czy akcji ratownictwa górskiego. Jeżeli nie będziemy ubezpieczeni i zdarzy nam się wypadek za granicą, będziemy musieli sporo zapłacić. W innych krajach zazwyczaj tego typu usługi są bardzo drogi, zwykła wizyta u lekarza specjalisty potrafi kosztować w przeliczeniu nawet 1000 zł.